معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد صدور مجوز شرکت در آزمون جامع پیش از آزمون زبان برای دانشجویان دکتری (22 - فروردین - 1397)
معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد
صدور مجوز شرکت در آزمون جامع پیش از آزمون زبان برای دانشجویان دکتری
به نقل از فرهیختگان ، این روزها کسب نمره مطلوب در آزمون زبان دکتری EPT، یکی از دغدغه‌های اصلی داوطلبان آزمون دکتری و دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی شده است؛ دغدغه‌ای که اعتراض برخی از آنان را به‌دنبال داشت و خواستار تجدید نظر درباره نحوه اجرای آن از سوی مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی شدند. البته مسئولان این دانشگاه در همان بدو امر به این اعتراضات پاسخ داده و اعلام کردند این آزمون یکی از آزمون‌های استاندارد زبان است و هر دانشجویی که خواهان ادامه تحصیل در مقطع دکتری است باید بر زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشد. به گفته آنان، این آزمون به محک‌زدن داوطلبان در دو مهارت زبانی و سه بخش می‌پردازد و دانشگاه نمی‌تواند برای تعدادی که چندین‌بار در این آزمون شرکت کرده‌اند و نتوانسته‌اند نمره قبولی کسب کنند، استانداردهای آموزشی را تقلیل دهد. آنها اعلام کردند مدرک زبان یکی از الزامات اولیه برای دانشجویان دکتری در همه دانشگاه‌ها است و اینکه کسی نتواند حداقل نمره قبولی را کسب کند، خارج از استانداردهای آموزشی است.
ماجرای اعتراض به آزمون EPT از روزی آغاز شد که سال گذشته برخی از این دانشجویان طی نامه‌ای به سرپرست دانشگاه، خواستار اصلاح بخشنامه دانشگاه درباره حداقل نمره در آزمون EPT شدند. چند روز پیش هم برخی از همین دانشجویان با به راه انداختن کمپینی مدعی وجود مشکلاتی در برگزاری این آزمون توسط دانشگاه آزاد اسلامی شدند. این دانشجویان معتقدند ارائه آزمون EPT و حدنصاب رسیدن نمره آن به ۴۰ درصد قبل از برگزاری آزمون جامع، مشکلات زیادی برای آنها داشته است. پس از اعتراض این دانشجویان، مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به فکر چاره افتادند تا برای دانشجویان ضعیف‌تر تمهیداتی در نظر بگیرند، دانشجویانی که باید زبان انگلیسی آنان تقویت شود. بر همین اساس مقرر شد برای ارتقای کیفی تحصیل دانشجویان یک دوره آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی دانشجویان دکتری برگزار شود.
امکان جایگزینی آزمون زبان عربی به‌جای زبان انگلیسی
علیرضا رهایی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی چند روز پیش اعلام کرد راه‌حل جایگزینی برای برگزاری این آزمون در نظر گرفته شده است. او دیروز در اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی آموزشی و درسی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 97 درباره این شیوه جایگزین توضیح داد. در این جلسه موارد مربوط به دوره دکتری ازجمله نحوه برگزاری آزمون جامع و استانداردسازی آن، شیوه ارتقای کیفیت ارزشیابی آموزشی و تقویت سطح زبان دانشجویان دوره دکتری مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. پس از بحث و بررسی، مقرر شد برای برخی رشته‌های علوم انسانی، امکان جایگزینی آزمون زبان عربی به‌جای زبان انگلیسی فراهم شود.

به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، در این جلسه مصوب شد برای یک دوره زمانی محدود، مجوز شرکت در آزمون جامع قبل از آزمون زبان صادر شود و اعلام قبولی در آزمون جامع و ثبت نتایج آن مشروط به اخذ حدنصاب نمره آزمون زبان خواهد بود. البته رهایی تاکید کرده است این قبولی صرفا در یک دوره زمانی 9 ماهه معتبر است. او با تاکید بر لزوم تقویت زبان داوطلبان و دانشجویان دکتری گفته است: «به‌منظور تقویت بنیه علمی زبان داوطلبان، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی دوره‌های آموزشی در قالب سه ترم 6 هفته‌ای برنامه‌ریزی کرده که برای ورود به این دوره، یک آزمون تعیین سطح برگزار خواهد شد که تعیین‌کننده سطح ورود به ترم‌های آموزشی است».
به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، در صورت کسب امتیاز بالا در آزمون تعیین سطح، داوطلب نیاز به شرکت در این دوره‌های آموزشی را نخواهد داشت.
رهایی در پایان گفت: «با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با زمان برگزاری آزمون جامع برای دانشجویان دکتری، مصوب شد استثنائا آزمون جامع اردیبهشت‌ماه سال 97 در نیمه اول تیرماه برگزار شود».

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =